Instant Feedback
Listen Here. K-Heart 106.9 FM - Contemporary Christian
Listen Here. KHRT 1320 AM - Southern Gospel
E-Mail Sign Up
Email:
 
The Latest

TODAY'S THOUGHT

God is glorified not only by His glory being seen, but by it being rejoiced in.


- Jonathan Edwards

Verse of the Day

Bible Reading

 HS Sports Schedule

2017-18 HIGH SCHOOL BASKETBALL
BROADCAST SCHEDULE

Games are broadcast on 106.9 K-Heart and online.

DAY - DATE TEAMS

GIRLS

BOYS

ONLINE AIR TIME
Fri, Dec 8 Stanley 65, Des Lacs-Burlington 53 B    
         
Thu, Dec 14 Des Lacs-Burlington 81, Parshall 70 B    
         
Mon, Dec 18 Mohall-Lansford-Sherwood 58, Kenmare 32 G    
         
Tue, Dec 19 #3 Bishop Ryan 83, Kenmare 55 B    
         
Mon, Jan 8 Des Lacs-Burlington 43, L&C-Berthold 40 G    
         
Tue, Jan 9 Stanley 69, L&C-Berthold 47 B    
         
Fri, Jan 12 Des Lacs-Burlington 66, L&C-Berthold 43 B    
         
Sat, Jan 13 Velva 61, Mohall-Lansford-Sherwood 30 B    
Sat, Jan 13 Velva 54, Mohall-Lansford-Sherwood 26 G    
         
Tue, Jan 16 Des Lacs-Burlington 71, Our Redeemer's 49 G    
         
Fri, Jan 19 Our Redeemer's 64, L&C-Berthold 51 G    
         
Mon, Jan 22 Glenburn 51, Max 48 B    
Mon, Jan 22 Glenburn 62, Max 29 G    
         
Tue, Jan 23 Bishop Ryan 66, Our Redeemer's 45 B    
         
Thu, Jan 25 Garrison 63, Max 31 G    
Thu, Jan 25 Garrison 65, Max 40 B    
         
Fri, Jan 26 Bishop Ryan 73, Mohall-Lansford-Sherwood 44 B    
         
Tue, Jan 30 Our Redeemer's 63, Mohall-Lansford-Sherwood 51 B    
         
Fri, Feb 2 Stanley 85, Parshall 75 B    
         
Sat, Feb 3 Bishop Ryan 53, Parshall 47 G    
         
Mon, Feb 5 Mohall-Lansford-Sherwood 64, Stanley 63 B    
         
         
  District 12 Girls Basketball Tournament G    
Thu, Feb 8      First Round      
  #1 Des Lacs-Burlington 57, #8 South Prairie 34      
  #4 Mohall-Lansford-Sherwood 37, #5 Our Redeemer's 21      
  #2 Bishop Ryan 38, #7 Glenburn 27      
  #6 L&C-Berthold 60, #3 Surrey 44      
         
Fri, Feb 9      Loser Out      
  Our Redeemer's 62, South Prairie 38      
  Surrey 52, Glenburn32      
       Semifinal      
  Mohall-Lansoford-Sherwood 40, Des Lacs-Burlington 37      
  Bishop Ryan 43, L&C-Berthold 29      
         
Sat, Feb 10      Region Qualifer      
  L&C-Berthold 59 Our Redeemer's 51      
  Des Lacs-Burlington 50, Surrey 49  2OT      
       Championship      
  Bishop Ryan 41, Mohall-Lansford-Sherwood 28      
         
         
Tue, Feb 13 Velva 59, L&C-Berthold 45 B    
         
Thu, Feb 15 Garrison 75, Des Lacs-Burlington 59 B    
         
Fri, Feb 16 Stanley 70, Our Redeemer's 65 B    
         
         
  Region 6 Girls Basketball Tournament G    
Mon, Feb 19      First Round      
  Rugby 57, L&C-Berthold 32      
  Mohall-Lansford-Sherwood 54, TGU 20      
  Bottineau 32, Bishop Ryan 28      
  Velva 51, Des Lacs-Burlington 35      
         
Tue, Feb 20      Semifinal      
  Rugby 40, MLS 32      
  Velva 47, Bottineau 25      
         
Thu, Feb 22      3rd Place      
  MLS 42, Bottineau 35      
       Championship      
  Rugby 53, Velva 46      
         
         
  District 12 Boys Basketball Tournament B    
Fri, Feb 23      First Round      
  #1 Bishop Ryan 69, #8 South Prairie 18      
  #4 Mohall-Lansford-Sherwood 74, #5 Glenburn 42      
  #2 Our Redeemer's 67, #7 Surrey 47      
  #3 Des Lacs-Burlington 70, #6 L&C-Berthold 43      
         
Sat, Feb 24      Loser Out      
  Glenburn 70, South Prairie 54      
  Surrey 51, L&C-Berthold 50      
       Semifinal      
  Bishop Ryan 60, MLS 51      
  DLB 62, Our Redeemer's 54      
         
Mon, Feb 26      Region Qualifier      
  Our Redeemer's 79, Glenburn 46      
  Surrey 53, Mohall-Lansford-Sherwood 50      
       Championship      
  Bishop Ryan 62, Des Lacs-Burlington 58      
         
         
  State Class B Girls Tournament - Minot State Dome G    
Thu, Mar 1      First Round      
  Thompson 39, #2 Langdon Area-Edmore-Munich 36      
  Killdeer 51, #3 Rugby 45      
  #1 Medina-Pingree-Buchanan 62, Watford City 20      
  #5 Grant County 60, #4 Kindred 57      
         
Fri, Mar 2      Consolation      
  Langdon Area-Edmore-Munich 57, Rugby 38      
  Kindred 63, Watford City 57      
       Semifinal      
  Killdeer 48, Thompson 47      
  Grant County 49, Medina-Pingree-Buchanan 47      
         
Sat, Mar 3      7th Place      
  Rugby 64, Watford City 44      
       5th Place      
  Langdon Area-Edmore-Munich 57, Kindred 33      
       3rd Place      
  Medina-Pingree-Buchanan 41, Thompson 36      
       Championship      
  Grant County 53, Killdeer 44      
         
         
  Region 6 Boys Basketball Tournament B    
    (Due to the snowstorm, start times are delayed one day)      
Tue, Mar 6      First Round      
  (11-1) Rugby 68, (12-4) Surrey 31      
  (12-2) Des Lacs-Burlington 61, (11-3) Bottineau 58      
  (12-1) Bishop Ryan 73, (11-4) TGU 40      
  (12-3) Our Redeemer's 66, (11-2) Velva 61      
         
Thu, Mar 8      Semifinal      
  Rugby 61, Des Lacs-Burlington 59      
  Bishop Ryan 62, Our Redeemer's 40      
         
Fri, Mar 9      3rd Place      
  Our Redeemer's 65, Des Lacs-Burlington 60      
       Championship      
  Bishop Ryan 56, Rugby 45      
         
         
  State Class B Boys Tournament - Bismarck  Event Center B    
Thu, Mar 15      First Round      
  #3 Bishop Ryan 60, Shiloh Christian 53      
  # 5 Carrington 63, # 4 Stanley 59      
         
Fri, Mar 16      Consolation      
  Beulah 57, #4 Stanley 52      
       Semifinal      
  #3 Bishop Ryan 67, #2 St John 60      
         
Sat, Mar 17      7th Place      
  Wyndmere-Lidgerwood 65, #4 Stanley 59 OT      
       Championship      
  #1 Hillsboro-Central Valley 73, #3 Bishop Ryan 71 OT       

 

 

© 2012 - 2018 KHRT Radio - All Rights Reserved.